
Umorzenie udziałów jednego wspólnika, czy drugi zapłaci podatek?
Umorzenie udziałów w spółce może nastąpić za wynagrodzeniem, ale można umorzyć również bez niego. To w jakim trybie umorzy się udziały rodzi istotne dla wspólników konsekwencje podatkowe.
Generalnie umorzenie udziałów w spółce odbywa się za wynagrodzeniem. Jednak stosownie np. do art. 199 § 3 Kodeksu spółek handlowych, za zgodą wspólnika umorzenie udziału może nastąpić bez wynagrodzenia.
W sprawie podjęcia takich działań restrukturyzacyjnych w jednej ze spółek, która umorzyła swoje udziały bez wynagrodzenia, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej potwierdził, że przepisy podatkowe pośród zdarzeń powodujących powstanie dochodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym wymieniają tylko przypadki odpłatnego zbycia, czy umorzenia praw. Podatek byłby należny, ale tylko jeśli mielibyśmy do czynienia z umorzeniem przymusowym, a w tej sprawie doszło do umorzenia dobrowolnego. Po stronie umarzającego udziały wspólnika (którym może być również inna spółka, osoba prawna), nie powstaje z tego tytułu podlegający opodatkowaniu przychód z udziału w zyskach osób prawnych, bo nie osiągnął on żadnych korzyści majątkowych.
Więcej szczegółów w naszym artykule w serwisie Podatki.biz